Przejdź do treści

KUNSZT

O NASProces wytwarzania artystycznych przedmiotów użytkowych w metalu sklada się z trzech oddzielnych, choć ściśle ze sobą związanych etapów.
Etap pierwszy - projektowanie przyszłego wyrobu, praca polega na szkicowaniui a wybrane pomysły są utrwalone na rysunkach. Na tym etapie wybieramy proces technologiczny czyli sposób obróbki i wytwarzania gwarantujący  możliwie najwierniejsze odtworzenie projektu w metalu.
Etap drugi - realizacja projektu w metalu - to wykonanie pierwszego autorskiego egzemplarza metodami ręcznej artystycznej obróbki materiału: cyzelowaniem, grawerowaniem, techniką filigranu  lub podobnymi. W zależności od stopnia skomplikowania przedmiotu, a za tym użycia różnorodnych technik obróbki i wykańczania materiałów zawartych w wyrobie czas wykonania jest różny.
W przypadku przedmiotów unikalnych, projektowanych do wykonania w jednym tylko egzemplarzu, etap drugi jest równocześnie ostatnim.
Pierwszy i drugi etap stawia przed artystą - projektantem - rzemieślnikiem wymóg  opanowania różnorodnych technik artystycznej obróbki różnych materiałów : metal, kamień,
drewno, .... . Szczególne znaczenie ma  opanowanie procesów uzupełniających: emalierstwo, galwanotechniki, oksydowania, patynowania itp.
Doskonała znajomość,  "czucie" materiału i dokładnie przemyślany sposób jego obróbki gwarantuje sukces twórczy artysty- projektanta.
                                                                                                                                                                         
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   
Wróć do spisu treści